fbpx
jak-zadbac-o-zachowanie-poufnosci-mna-grupie-mastermind

,,Czy macie do podpisania umowę o zachowaniu poufności?”

No nie. Przecież ufamy sobie. Jesteśmy dorośli i odpowiedzialni. Ok, a co w sytuacji, gdy ktoś wykorzysta informacje o mojej firmie? Stanie się moją konkurencją, albo pójdzie do konkurencji z informacjami podanymi na tacy? Czy spotkałeś się z taką sytuacją, kiedy chcesz dołączyć do grupy Mastermind,


ale obawiasz się o swoje know – how, bazę klientów, podwykonawców, informacje handlowe, strategię i pomysły na pozyskanie klienta? 

Twoje obawy są całkiem uzasadnione, bo przecież tylko Ty wiesz, ile pracy kosztowało Cię dojście do miejsca, w którym jesteś. I nie chcesz pierwszemu lepszemu cwaniakowi podać na tacy wszystkiego co masz najlepszego. Co nierzadko kosztowało Cię mnóstwo czasu i pieniędzy.

Dzielenie się wiedzą na grupie MASTERMIND?

Osoby, które spędzają długie godziny na pracy i nauce wiedzą dokładnie ile potu, krwi i łez kosztuje każdy sukces. Nie wspominając już o pieniądzach. Dlatego są bardzo ostrożni w dzieleniu się swoją wiedzą i doświadczeniem. Trudno się dziwić, tym bardziej jeśli mają już za sobą przykre doświadczenia w tej kwestii.

Zrób eksperyment i policz ile kosztowało Cię dojście do miejsca, w którym jesteś. Uwzględnij wszystkie szkolenia, MASTERMINDY, konsultacje, sprzęty, godziny spędzone nad rozkręcaniem Twojej firmy. Jeśli się przyłożysz do tego zadania, to możesz się zdziwić, jak wiele tego jest. 

Ujawnianie informacji na grupach MASTERMIND

Jeśli przystąpisz do grupy MASTERMIND, to z czasem, chcąc nie chcąc ujawnisz istotne informacje dotyczące Twojej firmy.

Bo przecież ideą grup, jest wazjemne wsparcie w rozwoju firm, a to oznacza, że zdradzasz bardzo wiele poufnych informacji. Spędzając kolejny tydzień na spotkaniach w grupie MASTERMIND, siłą rzeczy pozostali uczestnicy poznają wiele istotnych kwestii z zakresu Twojej działalności. Strategię, pomysły, pozyskiwanie funduszy, klientów, pomysły na rozwój, na pozyskanie nowego klienta, całą bazę sprawdzonych przez Ciebie podwykonawców, itd. 

Ja już się nauczyłam, że umowy są ważne i tworzymy je na czas wojny, a nie pokoju. Mam szczęście znać Ilonę Przetacznik, radcę prawnego (nie wiem, czy się pisze radczynię prawną), która wbiła mi to do głowy. Wiem jednak, że nie każdy ma takie szczęście i ciągle nie ma w naszym społeczeństwie świadomości, że umowy są ważne. Mogą nas chronić, a także często pozwalają zaoszczędzić duże pieniądze. 

Jak to możliwe?

A no tak, że ludzie często podpisują umowy bez czytania i zagłębiania się w paragrafy w niej zawarte. Nie konsultują jej z prawnikiem, a jak już do niego idą, to często jest za późno, bo umowa została podpisana. I zostaje się modlić o to, żeby to jakoś odkręcić.

Niektórzy twierdzą, że świadomość co do spisywania umów jest coraz większa, jednak moje doświadczenie pokazuje, że jest to jeszcze temat, który wymaga poprawy. Trzeba o tym mówić głośno i często, żeby coraz więcej ludzi z nich korzystało. Dzięki temu, będzie mniej  niepotrzebnych konfliktów i spraw w sądzie.

Być może zastanawiasz się, czy dołączyć do grupy MASTERMIND, bo słyszałeś wiele dobrego o tych grupach, jednak z drugiej strony boisz się, że ktoś ukradnie Ci pomysł, czy strategię. Dowie się wszystkiego od ręki i stanie się Twoją konkurencją, albo pójdzie do konkurencji z cennymi informacjami. Jak przypomnisz sobie ile czasu i pieniędzy kosztowało Cię to do czego doszedłeś, to może Cię To powstrzymywać przed przystąpieniem do grupy. No bo po co ryzykować.

I tutaj przyjdzie Ci z pomocą umowa o zachowaniu poufności.

Dzięki niej możesz chronić swoje dane i korzystać z dobrodziejstw grupy Mastermind.

Co to jest umowa o zachowaniu poufności?

Jeszcze kilka lat temu taka umowa była spotykana w dużych korporacjach i przedsiębiorstwach. Teraz możesz się z nią spotkać również w małych firmach, bo zaczynamy mieć w końcu świadomość, że nasza wiedza jest dosyć cenna. A jak coś cenisz to z pewnością nie chcesz tego stracić i starasz się to chronić, najlepiej jak potrafisz.

Umowa o zachowaniu poufności jest coraz bardziej popularna w naszym kraju i coraz częściej wykorzystywana w obrocie gospodarczym. W zasadzie przydaje się wszystkim przedsiębiorcom i pomaga chronić interesy każdej branży. 

Na co dzień nazywana jest angielskim skrótem NDA lub CDA, na mocy której strony zobowiązują się wzajemnie do zachowania w tajemnicy określonych informacji.

Coraz częściej jesteśmy świadomi tego, że umowy są ważne i stają się one standardem w naszym życiu, nawet w przypadku współpracy na bardzo małą skalę. Ciekawe, czy spotkałeś się z umową o zachowaniu poufności w Twoim dotychczasowym życiu zawodowym.

A jeszcze bardziej mnie ciekawi, czy spotkałeś się z taką umową na grupie MASTERMIND? Czy pomyślałeś o podpisaniu takiej umowy z innymi uczestnikami grupy? Jeżeli nie, to porusz koniecznie ten temat na kolejnym spotkaniu. Sprawdź, jak inni dbają o swoje interesy, jak chronią swoje dane?

Co może być informacją poufną na grupie MASTERMIND?

Pierwsze co przychodzi na myśl, to Twój pomysł na biznes i sposób jego finansowania.

Do tego Twoja baza klientów, cały proces technologiczny, metody produkcji, system informatyczny. Sam przyznasz, że są to informacje warte ochrony. 

Co jeszcze możesz chronić?

Każdą informację, która ma wartość gospodarczą. Zastanawiasz się co to jeszcze oznacza w praktyce? Przykładowo może to być lista podwykonawców, plany pomieszczeń, sposób wytwarzania danego przedmiotu, itd. Listę można mnożyć, jednak najważniejsze dla Ciebie, powinno być to, co u Ciebie jest informacją poufną i co powinieneś chronić. Być może masz jakieś projekty, które z jakiegoś powodu nie weszły w życie. Pomyśl ile czasu i pieniędzy na to poświęciłeś i co z tą informacją może zrobić Twoja konkurencja? Twoje doświadczenie zwane przez Ciebie porażką, może zaoszczędzić komuś lat pracy nad tym co Ty już wiesz, że nie działa lub się nie sprawdza. Wyobraź sobie, że inna osoba dostaje taką wiedzę, zmienia to co trzeba, na co Ty nie wpadłeś i taadam. Ma sukces. 

Kiedy warto podpisać umowę o zachowaniu poufności?

Co do zasady to w momencie kiedy zdecydujesz się podpisać umowę o współpracy. 

W praktyce możesz jednak podpisać taką umowę jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji dotyczących warunków współpracy. Pomyśl, że w czasie rozmów przedstawisz poufne informacje na temat swojej firmy. Mówisz o pomyśle, strategii działania, podwykonawcach i finansowaniu. Podczas rozmów o ewentualnej współpracy można zebrać naprawdę dużo informacji. Niech Cię nie zwiedzie myśl, że jesteś micro firmą i nie masz co ukrywać. Informacja to bardzo cenna rzecz i w sprytnych rękach może się bardzo szybko stać zmonetyzować, że nie wspomnę o nowej konkurencji.

Co powinna zawierać umowa o zachowaniu poufności?

W Polsce umowa o zachowaniu poufności nie jest uregulowana w żadnej ustawie. Natomiast istnieje coś takiego, jak zasada swobody umów, zgodnie, z którą strony mogą zawierać umowy o dowolnej treści. Oczywiście ustalenia umowy, nie mogą naruszać przepisów prawa i zasada współżycia społecznego. Co w takim razie powinno znaleźć się w treści umowy?

  • określenie stron, tak aby można je było jednoznacznie zidentyfikować 
  • jednoznaczny czas trwania umowy
  • doprecyzowanie informacji, które strony uznają za poufne
  • określenie celu zachowania poufności
  • wskazanie środków bezpieczeństwa, jakie strony powinny zastosować
  • doprecyzowanie skutków niedotrzymania postanowień umowy
  • wskazać działania, jakie będą podjęte po zakończeniu umowy (przykładowo niszczenie dokumentów, czy zwrot)

Umowa o zachowaniu poufności może zawierać informacje na temat kary, którą będzie musiała zapłacić strona, która nie dochowa postanowień umowy.

Umowa o zachowaniu poufności w grupach MASTERMIND

Jak już wspomniałam umowy są ważne. Mam nadzieję, że to co do tej pory napisałam zachęciło Cię do stosowania umowy o poufności i do udziału w grupie Mastermind. Jeśli do tej pory obawiałeś się udziału w Mastermindach z uwagi na to, że ktoś może uzyskać zbyt dużo informacji na temat Twojego biznesu, to może teraz popatrzysz na to inaczej. 

Jak widzisz masz możliwość chronić swoje poufne dane poprzez umowę jaką możesz podpisać z uczestnikami grupy. Tak, aby każdy czuł się bezpiecznie.

Przeważnie na grupach Mastermind spotykają się przedsiębiorcze osoby, które skupiają się na rozwijaniu swoich firm, blogów i innych projektów. Chcąc nie chcąc będąc w grupie ujawniasz ważne i istotne informacje. Wyobraź sobie, że wpadłeś na pomysł i chcesz go przedyskutować ze swoją grupą. Może to być nowy sposób pozyskania klienta, produkt lub usługa. Żeby każdy mógł doradzić najlepiej jak potrafi to musi mieć dużo informacji, czyli szczegóły.

I w drugą stronę działa to tak samo. Nie jesteś w stanie komuś doradzić w konkretnej sprawie, dopóki nie poznasz szczegółów. Zanim dasz odpowiedź, czy Twoim zdaniem ten, nowy pomysł to strzał w dziesiątkę, czy nie Będziesz się dopytywał i tym samym uzyskiwał informacje poufne.  

Dzięki umowie o poufności wszyscy uczestnicy grupy Mastermind mogą czuć się bezpieczniej i skupić się na rozwijaniu swoich firm. Bo w końcu o to chodzi na grupie i dlatego się spotykamy.

Jeśli czujesz, że chcesz chronić swoje dane, a nie posiadasz takiej umowy, to zapraszam Cię do mojego sklepu. Znajdziesz tam Umowę o Zachowaniu Poufności, która jest przygotowana przez radcę prawnego Ilonę Przetacznik. Oczywiście zgodna ze wszystkimi aktualnymi przepisami i paragrafami. Jest przygotowana w taki sposób, że nawet laik w temacie prawa może dostosować tą umowę pod swoje indywidualne potrzeby.

Umowę znajdziesz w trzech formatach, tak żebyś mógł ją otworzyć i modyfikować w programie, w którym jest Ci wygodniej. W umowie znajdziesz komentarze, dzięki którym z łatwością wypełnisz umowę i dostosujesz ją do Twoich potrzeb oraz Twojej grupy MASTERMIND.

Link do sklepu znajdziesz poniżej.
https://mastermindcoach.pl/produkt/umowa-poufnosci/


I działaj! Samo się nie zrobi.

Prowadzę ciągły nabór do moich grup mastermind.

Mastermind Online – zgłoś swoją aplikację

Mastermind Sprzedaż – zgłoś swoją aplikację

Smolik Patrycja
Pomagam podnieść wyniki, skuteczność i efektywność. Budować i rozwijać kompetencje osobiste. Projektować i realizować najlepsze rozwiązania na dany moment. Jestem coachem z 3 – letnim doświadczeniem i pomagam w osiąganiu stanu spełnienia zawodowego i osobistego. Posiadam uprawnienia Doradcy Zawodowego Jestem twórcą mojego autorskiego programu SILNE JA - dzięki, któremu m.in. możesz zbudować poczucie własnej wartości, stać się asertywnym, zacząć wyznaczać granicę, zamienić ograniczające Cię przekonania na wpierające - Pracuję m.in. z narzędziami POINTS OF YOU® - W fundacji Prawo dla Mam w Krakowie, prowadzę Strefę Rozwoju oraz cykliczne spotkania motywacyjno - edukacyjno - networkingowe MAMO UWIERZ W SIEBIE