Odpoczynek. Pauza. Czas na przemyślenia. A może chwila oddechu. Czym jest? Jaka właściwie jest jego definicja? Oczywiście każdy może mieć swoją wersję, jednak słownik języka polskiego określa go, jako, ,,przerwę w jakimś wysiłku dla nabrania sił” oraz ,,czas poświęcony na pozbywanie się zmęczenia, zwykle poprzez robienie tego, co sprawia przyjemność”. Nie wiem, czy wiesz, że odpoczynek od pracy to trwały element Twojego zdrowego stylu życia.
Stoi na równi z dobrą dla Ciebie dietą i aktywnością fizyczną.
Jakość Twojej regeneracji ma znaczenie.
Wpływa:
- na Twoje samopoczucie,
- wydajność w pracy,
- kreatywność,
- a patrząc szerzej, na jakość Twojego życia zawodowego, jak i prywatnego.
#Odpoczynek od pracy
Jeśli odpoczynek jest dla Ciebie zbędny możesz się spodziewać wszelkiego rodzaju negatywnych skutków dla Twojego zdrowia. Dla przykładu podam Ci choćby te trzy:
- zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych,
- otyłość,
- cukrzyca typu 2.
Do tego mogę dodać zaburzenia nastroju, bo jak nie dajesz sobie odpoczynku wpływasz też tym samym na Twój mózg. Jeśli masz problemy z pamięcią, czy koncentracją to sprawdź, jak to jest u Ciebie z odpoczynkiem?
Patrząc w kodeks pracy znajdziesz w nim m.in. zapis:
,,§ 1. Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego”.
Wiadomo, że nie wszędzie jest on przestrzegany i dlatego tym bardziej warto, abyś o siebie zadbał. Może też spodoba Ci się ten wpis, ,,Self -care czyli dlaczego warto o siebie dbać?„
Być może już zauważyłeś, że czas na odpoczynek różni się od czasu na pracę, czy choćby czasu na budowanie relacji. Każdy z tych czasów ma swoją charakteryzację. Po intensywnym czasie pracy, Twój organizm potrzebuje odpowiedniej dawki odpoczynku. Oczywiście każdy z nas i w tym Ty masz swoje potrzeby.
Planując czas odpoczynku uwzględniając specyfikę Swojej pracy i swoją kondycję psychofizyczną. Jeśli pracujesz fizycznie prawdopodobnie potrzebujesz odpoczynku biernego, aby całe Twoje ciało mogło się zregenerować.
Jeśli pracujesz umysłowo to prawdopodobnie potrzebujesz aktywności fizycznej, w pierwszej kolejności. Daj sobie czas na ładowanie intelektualnych akumulatorów.
Jeśli tak, jak ja pracujesz umysłem, to pewnie zależy Ci na tym, by był sprawny, a jakość tego co wymyślisz była na wysokim poziomie.
Jeśli budujesz swoją karierę zawodową lub prowadzisz firmę, to sprawnie działający m ó z g jest dla Ciebie istotny.
To jeden z zasobów wewnętrznych, o którym piszę w mojej książce. To bardzo wartościowy zasób.
- Czujność.
- Bystrość.
- Błyskotliwość.
- Wypoczęty i zregenerowany mózg.
To one pozwalają Ci generować dobre wyniki, a możesz je uzyskać dbając regularnie o odpoczynek.
Myślę, że to odpowiedź na pytanie zawarte w tytule. Wypoczęty, zregenerowany umysł, dzięki któremu podejmujesz dobre decyzje, tworzysz optymalne rozwiązania i co tam jeszcze potrzebujesz w swojej pracy.
Teraz się zastanów.
Czy korzystniejsza jest dla Ciebie ilość, czy jakość Twojej pracy? Przy okazji podrzucam Ci ten wpis, ,,Jak podnieść efektywność pracy”
Jeśli na jakości, to jak myślisz, po ilu godzinach faktycznie intensywnej pracy myślisz jeszcze sprawnie. Jeśli w Twojej pracy istotna jest jakość, to po co Ci bylejakość?
Być może Ty, jak i wielu ludzi nosisz w sobie ograniczające przekonania, w tym na temat odpoczynku. Może nauczono Cię, że jest zbędny, że ,,wyśpisz się po śmierci”, że nie wolno się lenić, itp. itd. Może łatwiej sobie to uświadomisz, czytając książkę typu ,,Chłopki”.
Zgłębiając ten temat, zobaczysz, jak bito dzieci, kiedy nie pracowały. Praca, praca, cały czas coś do zrobienia. Wyczerpanie, funkcjonowanie na autopilocie, przy wspomaganiu bicia. Ta presja ciągnie się z pokolenia na pokolenie do dzisiejszego dnia.
Twój organizm, tak jak akumulator, czy bateria w smartfonie – traci energię i potrzebuje się naładować. Być może zauważyłeś, że po intensywnym wysiłku psychicznym, np. po ważnym dla Ciebie spotkaniu jesteś wyczerpany bardziej niż po ciężkiej aktywności fizycznej? Mózg traci energię i potrzebuje się po tym wysiłku n a ł a d o w a ć.
Dlatego też bardzo dobrą praktyką jest w y z n a c z a n i e czasu na odpoczynek. Podejdź do tego, jak do zadań i spotkań. Wpisujesz je w kalendarz i wiesz, że to jest czas właśnie na to. Tak, jak wpisujesz czas na randkę z partnerem, czas na zarabianie pieniędzy, czy aktywność fizyczną.
Tak samo rób z odpoczynkiem.
Rezerwuj sobie c z a s na odpoczynek i faktycznie go uskuteczniaj.
Wyłącz telefon, odetnij się od wszelkiej maści rozpraszaczy. Przecież to Ty rządzisz Twoim telefonem, tabletem, czy laptopem. To Ty decydujesz, czy kiedy sprawdzasz pocztę, social media itp. itd. Zrób zdecydowany krok. Zdecyduj się co robisz? Jaki masz aktualnie czas?
Jeśli to ładowanie baterii, to przestań zerkać na powiadomienia, sms i wszelkie komunikatory. Dopamina, zaraz zacznie nad Tobą panować. Za każdym razem, kiedy sprawdzasz, ,,a co tam nowego?”, fundujesz sobie zastrzyk dopaminy. Działa ona podobnie do kokainy, czyli dostarcza Ci przyjemności i działa na Ciebie pobudzająco.
Jak się pewnie łatwo domyślasz, działa to na Ciebie w ten sposób, że co chwilę myślisz sobie, ,,a co tam nowego?” i hyc, już Twoja ręka przechodzi do działania.
Wracając do ładowania Twoich baterii. Popatrz na Twój telefon. Jeśli bateria jest na wyczerpaniu, a Ty z niego ciągle korzystasz, to nawet, jak podłączysz go do zasilania, dłużej zejdzie mu z ładowaniem się.
Tak samo z Tobą. Długo Ci zejdzie nim się naładujesz, jeśli jeszcze mimo braku energii i tracisz ją na działania.
Szybciej będzie, jak się skupisz na jednym.
Kolejna odpowiedź na pytanie zawarte w tytule.
Warto abyś odpoczywał, bo dzięki temu możesz w pełni wykorzystać swoje m o ż l i ż w o ś c i.
Ładuj się.
Tak, jak lubisz i możesz na dany moment. Jest tyle wspaniałych możliwości, do wyboru do koloru.
Pamiętaj, że robisz to dla Twojej sprawności, choć nie tylko.
Jak się porządnie wyśpisz, będziesz też łagodniejszy, co z pewnością wpłynie na Twoje relacje i stosunki międzyludzkie. Sam pewnie nie przepadasz za zgryźliwym towarzystwem, więc nie funduj tego innym.
#Odpoczynek czynny i bierny
Czy forma odpoczynku ma znaczenie?
Zawsze na pierwszym miejscu powinny być indywidualne potrzeby i preferencje. Innego odpoczynku będzie potrzebował górnik, a innego ktoś pracujący przy biurku. Należy wziąć pod uwagę styl życia i pracy danej osoby, a potem zaoferować organizmowi to, czego najbardziej potrzebuje.
Dla niektórych będzie to potrzeba dłuższego i bardziej jakościowego snu, dla innych chwila na wyciszenie i medytację w ciągu dnia, jeszcze innej osobie zalecimy więcej spacerowania lub innej aktywności – ciężko wskazać na jednoznacznie określoną regułę.
Aczkolwiek to, o co warto zadbać, to aby forma tego odpoczynku była jak najbardziej wysokiej jakości, dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb i aktualnych możliwości. Myślę, że elastyczność się tu przyda. Wysiłek wysiłkowi nie równy. Kondycja psychofizyczna też różnie się może kształtować w ciągu doby, czy tygodnia. Dbaj o siebie słuchając Twoich własnych potrzeb.
#Regularny odpoczynek tygodniowy
Poza codziennym ładowaniem baterii Twój organizm potrzebuje także dłuższych przerw na odprężenie, dzięki którym naładujesz się na wielu poziomach:
- emocjonalnym,
- psychicznym,
- i fizycznym.
Zwróć proszę uwagę na słowo regularny, bo to słowo klucz.
Co powiesz na grafik? Tak grafik, w którym zaznaczysz sobie czas na regeneracje, miłe odprężenie i relaks, zwłaszcza przed ważnymi działaniami, abyś mógł osiągać najlepsze na dany moment wyniki.
Często zwolnienie pozwali Ci przyspieszyć.
Zrób sobie eksperyment.
Odpocznij tak naprawdę przez weekend. Spędź całe dwa dni bez zajmowania się pracą i zobacz, jak się będziesz czuł po powrocie do pracy? Być może zauważysz, że praca idzie Ci sprawnie i nie tracisz czasu na zbędne ,,pierdoły”, gadanie i rozwlekanie w czasie tego co masz do zrobienia. Być może poczujesz przyspieszenie.
Testuj, jak Ci jest, kiedy w pracy pracujesz, a jak masz czas na odpoczynek to odpoczywasz. Może też przydać Ci się ten wpis, ,,Jak skutecznie odpoczywać? Znajdź swoją metodę”
Pamiętaj, że czas jaki potrzebujesz na relaks i regenerację może znacznie się różnić. Zależy od wielu czynników, np.:
- Twoje indywidualne preferencje,
- jak intensywność pracy,
- Twój aktualny stan zdrowia,
- a także genetyka.
PS
Masz chętkę na kolejne tematy? Zapisz się na newsletter, a otrzymasz więcej wartościowych treści, które pomogą Ci osiągnąć długotrwałe zadowolenie z życia. Wejdź na moją stronę mastermindcoach.pl i zapisz się już teraz.