Skutecznie, chciałoby się napisać. Jednak, jak to masz zrobić dobrze i efektywnie? Każdy z nas jest inny, ma inną pracę, inny mózg, który potrzebuje określonych bodźców i to w ściśle określonym natężeniu, dlatego też odpoczynek dopasuj do siebie. Dodatkowo jeden dzień może dosyć znacznie różnić się od innego dnia, co powoduje, że możesz potrzebować więcej czasu na regenerację. Warto, abyś Ty sam zastanowił się, jak lubisz odpoczywać? Może
pracujesz w dużej mierze z ludźmi, do tego jesteś ambiwertykiem i tak w równej mierze potrzebujesz kontaktu z ludźmi, jak i być samemu. Uwzględnij to. Biologia wyposażyła Cię w taki a nie inny system i to ona narzuca Ci Twoje potrzeby.
Dla przypomnienia ambiwertyk jest pomiędzy introwertykiem, a ekstrawertykiem, co w praktyce oznacza, że łączy ich cechy. Autorem określenia jest znany psycholog Hans Eysenck.
Wracając do Ciebie. Warto, abyś znał, akceptował i uszanował, to jaki jesteś i czego potrzebujesz. Dostosuj sposób odpoczywania do Twoich potrzeb. To Ty masz odpocząć, naładować baterię, aby dobrze funkcjonować i mieć dobrą kondycję psychofizyczną.
Zastanów się nad tym dobrze, zwłaszcza, jeśli nigdy o tym nie myślałeś. Rekomenduję, abyś zapisał sobie swoje przemyślenia, które będą dla Ciebie, jak kierunkowskazy.
- Jak lubisz ,,ładować baterię” po zwykłym dniu pracy, kiedy nie jesteś zbyt obciążony, nie przeżyłeś dużych emocji, napięcia itd.?
- A jak potrzebujesz odpocząć, po trudnym dniu, tygodniu, kiedy to miałeś pod dostatkiem napięcia, stresu i emocji?
- Jak potrzebujesz się sobą zaopiekować po dniach lub tygodniach, niedospania, fatalnego odżywiania i ogólnego napięcia?
Pewnie już masz swoje życiowe doświadczenia i zauważyłeś, że im dłużej się eksploatujesz tym więcej czasu potrzebujesz na regenerację. To taj, jak z telefonem. Im bardziej rozładowana bateria, tym więcej czasu potrzebuje na doładowanie. W sumie logiczne. I z Tobą jest podobnie, choć weź pod uwagę Twoje indywidualne preferencje. Ja po takim samym wysiłku mogę potrzebować więcej czasu na zebranie sił, niż Ty.
Każdy z nas, w tym Ty drogi czytelniku możesz odznaczać się większą lub mniejszą tolerancją na sytuacje stresujące. I tak ja mogę coś bardzo i długo i intensywnie przeżywać, a na Tobie ta sama sytuacja większego wrażenia nie zrobi. Weź to proszę pod uwagę, bo doświadczając silnych emocji można ,,wypstrykać się” się z sił witalnych, co w konsekwencji wymaga następnie ,,naładowania się”.
Po tych wyjaśnieniach, myślę, że już ,,czujesz” jak bardzo istotne jest to, czego potrzebujesz. Abyś miał większą wiedzę w zakresie różnic i potrzeb, przeczytaj proszę książkę ,, Życie pełne bodźców”. Dzięki niej uświadamiasz sobie, że każdy w Twoim otoczeniu i Ty sam możesz mieć inne potrzeby i warto je uszanować, a także dostosować do nich rozkład dnia, sposób spędzania czasu, urzędzie domu miejsca pracy, zakup ubrań itd. Jest to sporo wiedzy, dlatego tutaj zaznaczam Ci, że coś takiego jest i każdy z nas jest ok. choć się różnimy. Być może wyeliminuje to, a raczej zredukuje szykanowanie drugiego człowieka, że jest taki i tak ma, a my mamy inaczej i to my jesteśmy ok, i to ten drugi człowiek ma się zmienić. Przecież to oczywiste i jasne jak słońce.
Być może pojawi się więcej tolerancji i szacunku, kto wie. Z pewnością możesz zacząć to uskuteczniać na Twoim podwórku, tam, gdzie masz na to wpływ.
Jeśli już wiesz, jakie Ty masz potrzeby odnośnie odpoczynku, to możesz je realizować. Możesz dla doświadczenia porównać sobie to co zapisałeś z bliskimi Ci osobami. Ciekawe, co Wam wyjdzie?
Może zauważysz, że osoba pracując fizycznie, ma inną potrzebę i pomysł na odpoczynek, a człowiek pracujący mocno umysłowo, potrzebuje zupełnie innej formy regeneracji. Inaczej też może się to kształtować u ekstrawertyka, a inaczej introwertyka, czy ambiwertyka.
Ustawienia fabryczne. Raczej nie zmienisz, choć możesz zaakceptować i dostosować do nich aktywności.
#Odpoczynek psychiczny
Jest Ci potrzebny dla obniżenia wewnętrznego napięcia. To proces relaksacji dzięki, któremu się regenerujesz, co wpływa na Twoje samopoczucie. To odcięcie się od Twoich codziennych myśli. W Deklaracji Zdrowia Psychicznego WHO możesz przeczytać, że: „Zdrowie i dobrostan psychiczny mają zasadnicze znaczenie dla jakości życia, umożliwiając ludziom doświadczać życia jako sensownego, pozwalając im być twórczymi i aktywnymi obywatelami”.
A co to takiego, ten odpoczynek psychiczny?
To proces podczas, którego Twój organizm się regeneruje umysłowo, obniża się poziom stresu, napięcia wewnętrznego i redukuje się zmęczenie psychiczne. Odprężając się wpływasz na Twoje samopoczucie, a sam proces odprężenia możesz uzyskać wyciszając się, medytując, przebywając z bliskimi itd. Dużo zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Czasem możesz potrzebować pobyć sam w ciszy, a następnie pobyć z bliskimi. Słuchaj Twojego ciała, co Ci podpowiada.
Być może po trudnym dla Ciebie czasie, chcesz wyjść na spacer i uspokoić myśli, zwentylować emocje, następnie usiąść na ławce czy leżaku, i patrzeć bez celu na las, park, niebo, zwierzęta, a jak napięcie się zredukuje pobyć w spokoju z bliskimi, czy życzliwą Ci osobą. Możesz też oddać się ulubionemu zajęciu, jak majsterkowanie, czy taniec.
Głowa ma wtedy możliwość pomyśleć o czymś przyjemnym, a obciążające myśli ustępują miejsca. Wsłuchaj się w siebie, czy potrzebujesz nadal być sam i w spokoju, czy umysł już, a przez to i ciało jest spokojniejsze, luźniejsze? To takie nienamacalne i pewnie łatwiej Ci stwierdzić, że ciało jest zrelaksowane, a psychicznie jest słabo, choć często jedno z drugim jest połączone i wpływa na siebie.
Klienci często po rozmowie mówią mi, że czują ulgę. Być może i Tobie rozmowa, wyrzucenie z siebie tego, czy tamtego przyniesie dodatkową lekkość, uspokoi, a przez to wpłynie na Twoje poczucie odpoczynku psychicznego. Przestaniesz, o czymś myśleć w czarnych barwach, zadręczać się, rozpamiętywać i tym samym dołożysz cegiełkę do rozluźnienia i ciała i umysłu.
Często słyszę, że ludzie potrzebują 2,3 tygodni by poczuć się dobrze, by mogli powiedzieć, że psychicznie odpoczęli od pracy, codziennej gonitwy, obowiązków, wyzwań, problemów, trudności itd.
Z pewnością, abyś odpoczynek psychiczny warto uzupełnić o odpoczynek fizyczny. W praktyce możesz po pracy wychodzić, wytupać i wygadać całe nagromadzone napięcie, lub wyjeździć na rowerze, a potem się rozłożyć na leżaku, fotelu lub gdzie tam możesz i lubisz.
#Jak odpoczywać psychicznie?
Wiele ludzi chwali sobie spacer, odcięcie się od bodźców na tyle ile jest to możliwe. Jeśli spacer po parku, wchodzi w grę, korzystaj z tej możliwości. Jeśli możesz poleżeć w hamaku też świetnie. Każde odcięcie się i wyciszenie pozwoli Ci się trochę wewnętrznie wyciszyć, zredukować wewnętrzne napięcie.
Co do przyrody, a właściwie jej dobroczynnego działania to są na to dowody, o których przeczytasz tutaj: R.S. Ulrich, View through a Window May Influence Recovery from Surgery, „Science” 1984, vol. 224, no. 4647, s. 420–421.
Jeśli możesz usiąść na chwilę popatrzeć w okno, lub zamknąć oczy potestuj skupianie się na oddechu. Wdech i wydech. Oczywiście spacerując też możesz przekierować Twoją uwagę na oddychanie, na odczuwaniu Twojego ciała, na tym jak stawiasz kroki, gdzie czujesz napięcie. Posłuchaj co mówi Twoje ciało. Może właśnie potrzebuje ,,potupać” trochę, a może położyć się lub usiąść w spokoju.
Daj to sobie, na ile to jest możliwe. Jeśli czujesz, że dobrze zrobi Ci relaksująca kąpiel to wiadomo, że w pracy jest to raczej nie możliwe i potrzebujesz z tym poczekać. To samo z masażem, czy odcięciem się od świata na godzinę. Nie zawsze możesz iść do parku, czy pojechać za miasto.
Jeśli nie potrzebujesz zbyt dużo bodźców używaj stoperów, przebywaj w ciszy i ograniczaj to wszystko co Cię obciąża. Dla każdego może to być zupełnie coś innego. Jeśli należysz do osób potrzebujących więcej spokoju, dawaj go sobie. Wyłącz powiadomienia, wycisz telefon, patrz w niebo i trwaj.
Pomyśl o czymś miłym, przypomnij sobie ulubione miejsce z wakacji, z fajnego weekendu lub przywołaj z pamięci inną miłą dla Ciebie chwilę.
Jak szybko się zregenerować i odpocząć psychicznie pokazuję w tym nagraniu na YT.
Prowadzę Cię w nim krok po kroku przez parę minut. Najlepsze w nim jest to, że po kilku przesłuchaniach możesz sam przejść przez cały proces szybciej lub wolniej, jak wolisz. Jeśli masz więcej czasu robisz to wolniej, jak masz parę minut, to nawet nie potrzebujesz zamykać oczy i możesz naostrzyć piłę, czyli odpocząć w tym psychiczne i nawet stojąc w kolejce czy korku.
Przetestowałam na sobie i działa. Nauczyłam się tego prostego sposobu regeneracji podczas szkolenia z Racjonalnej Terapii Zachowań. Sprawdź, jak Tobie to zapracuje i korzystaj do woli.
#Jak odpoczywać?
Już pewnie zauważyłeś, że każda praca, zarówno umysłowa jak i fizyczna wyczerpuje Twoje ciało, wywołuje zmęczenie, a to uniemożliwia Ci dobre funkcjonowanie. Twoja wydajność, skuteczność, ,,leci na zbity łeb”, więc logicznie myśląc potrzebujesz odpoczynku, żeby ,,naostrzyć piłę”. W tym celu potrzebujesz zorganizować sobie, a wcześniej dobrać odpowiednią dla Ciebie formę i uwzględnić potrzebny na to czas.
Całego miesiąca, czy lat zaniedbań, nie naprawisz w 1 h, co niektórym się marzy. Tak to nie działa. Wystarczy, że popatrzysz na ludzi w sanatoriach. Jeśli taki człowiek, latami nie dbał o siebie, a swoje ciało wyczerpywał do granic jego możliwości, to jak przez 30 dni może to odmienić?
Dlatego też, napiszę to jeszcze raz. Uwzględnij nie tylko właściwą formę wypoczynku: bierną lub czynną lecz także zapewnij sobie odpowiednią ilość czasu, jaką Twoje ciało potrzebuje.
#Odpoczynek bierny
Jak sama nazwa wskazuje wiąże się z biernością, czyli nic nie robieniem, a jego naturalną i efektywną formą jest sen, podczas którego odpoczywa Twój centralny układ nerwowy, układ pokarmowy, czy oddechowy, a także serducho. Całe ciało.
Bierny odpoczynek, czyli ograniczasz do minimum wszelką aktywność, zarówno umysłową jak i fizyczną.
Aby odpoczął Twój układ szkieletowy, potrzebujesz wygodnej i odpowiedniej pozycji. Zwróć uwagę, w jakiej pozycji czytasz lub oglądasz tv, czy też słuchasz muzyki.
Możesz też leżeć i patrzeć w niebo lub to co masz przed oczami. Leżenie w hamaku, wylegiwanie się na leżaku, wszystkie te przyjemności dostarczą Ci potrzebnego relaksu. Niby nic się nie dzieje, dla oka, jednak cały Twój organizm regeneruje się, dzięki czemu możesz później działać skuteczniej, szybciej i bardziej kreatywnie.
#Odpoczynek czynny
Po odpoczynku biernym dobrze zrobi Ci odpoczynek czynny, zwłaszcza, jeśli masz mało ruchu. Pamiętaj, abyś dopasował do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości daną aktywność, jej intensywność i długość trwania. Rozległe zmęczenie i Twoje preferencje co do ulubionych aktywności niech będą Twoim kierunkowskazem.
Codzienna rekreacja wpłynie na Twoją kondycję psychiczną, na samopoczucie, krótko pisząc wpłynie na jakość Twojego życia.
Dlatego też korzystaj z niego często. Możesz po drzemce lub śnie przejść się na krótszy czy dłuższy spacer, zamiast oglądać tv. Wszystko z ,,głową”. Jeśli jesteś mocno wyczerpany, uwzględnij to koniecznie. Jeśli pracujesz fizycznie, masz dużo ruchu, to z pewnością przyda Ci się dawka biernego wypoczynku, a w mniejszym stopniu aktywna.
Dostarczając Twojemu ciału aktywności działasz profilaktycznie. Z pewnością Twój metabolizm, układ krwionośny i cała reszta Twojego ciała będzie Ci wdzięczna i zacznie lepiej działać.
Regularna aktywność pozwoli Ci poprawić kondycję, wzmocnić wytrzymałość, w tym również psychiczną, zredukować zmęczenie psychiczne. Dodatkowo, jak wspólnie spędzasz czas z innymi ludźmi, masz okazję budować i wzmacniać relację.
Ruszając się dotleniasz mózgownice, co wpłynie na poprawę Twojej pamięci i koncentracji.
#Jak odpoczywać? Podsumowanie
Formę wypoczynku dobierz do Twoich potrzeb i możliwości. Uwzględniając:
- rodzaj wykonywanej pracy,
- płeć,
- wiek,
- stan zdrowia,
- kondycja itp.
Pamiętaj, że potrzebujesz obu form odpoczynku i to w odpowiedniej dla Ciebie proporcji. Zarówno bierna, jak i czynna, biorąc pod uwagę tryb życia – mają ze sobą harmonijnie współgrać i wzajemnie się uzupełniać.
Działaj z głową. Jeśli jesteś przeorany emocjonalnie i psychicznie, może efektywniejsze będzie dla Ciebie skorzystanie ze snu, a następnie z lekkiej aktywności.
Zachowuj odpowiednie proporcjach pomiędzy biernym, a aktywnym spędzaniem czasu.
Korzystaj z mojego nagrania, bo jak napisał Marek Aureliusz ,,Nigdzie bowiem nie schroni się człowiek spokojniej i łatwiej jak do duszy własnej; zwłaszcza ten, kto ma taką ustroń wewnętrzną, że się natychmiast zupełny znajdzie
spokój, jeżeli w nią się wpatrzy. A nic innego nie nazywam spokojem jak wewnętrzny ład. Jak najczęściej więc stwarzaj sam sobie tę ustroń i odświeżaj sam siebie” – Rozmyślania.
Potrzebujesz obu form odpoczynku dla Twojego zdrowia psychofizycznego.
Odpoczynek jest ważny dla Twojego zdrowia. Dlatego nie czekaj do 10 października, który jest Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego, tylko dbaj o siebie już teraz. Odpoczynek psychiczny z pewnością jest dobrą praktyką, z którą możesz się zaprzyjaźnić.
Myślę, że przyda Ci się również ten wpis, ,,Self -care czyli dlaczego warto o siebie dbać?”.
Jeśli zauważysz, że np.: nie dajesz sobie prawa do odpoczynku, słabości lub masz z odpoczynkiem trudność, umów się na konsultację.
PS
Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter, a otrzymasz więcej wartościowych treści, które pomogą Ci osiągnąć długotrwałe zadowolenie z życia. Wejdź na moją stronę mastermindcoach.pl i zapisz się już teraz.