,,Mamy to! Mam grupę Mastermind, z radości czuję dreszcze na całym ciele. Mamy tylko jeden problem. Nie wiemy z grupą, jak ogarnąć temat spotkań ,,onlajn”, czyli w sieci.” Patrycja, gdzie Ty się spotykasz z grupami? Oto moje podpowiedzi darmowych miejsc, w których możesz się spotkać ze swoją grupą.
#1 Meet – Google
Aktualnie mój numer jeden (10.2021). Możesz tutaj pomieścić nawet bardzo liczną grupa MASTERMIND, do tego możesz udostępniać ekran i pisać na czacie, w razie potrzeby. Dla mnie najważniejsze jest to, że bardzo prosto się obsługuje. Bardzo prosto możesz wygenerować link i przesłać uczestnikom grupy, a oni równie bezproblemowo, mogą dołączyć do spotkania. Nikt nie musi martwić się o odpowiednie konta i wtyczki. Nawet moi najbardziej analogowi klienci cieszą się, jak odkrywają to narzędzie.
#2 Wherby
Wherby.com – kiedyś mój numer jeden. Nie potrzebujesz oprogramowania, ani aplikacji. W darmowej wersji możesz założyć pokój, w którym może być do 4 osób równocześnie. Opcja nagrywania jest dostępna w wersji płatnej. To miejsce możesz wykorzystać również na spotkania z klientami. Masz zawsze ten sam pokój, więc nie musisz pamiętać, aby wysyłać link za każdym razem do każdej osoby. Nie musisz pamiętać, żeby kogoś wpuścić do pokoju. Uczestnicy nie są uzależnieni od gospodarza i jak tylko ma ktoś link, może być w ,,pokoju” spotkania.
Każdy z uczestników ma stały link, na którego wchodzi, czyli klika i już. To duży plus dla osób, które są mocno ,,analogiczne”, nie operują angielskim i lubią mało skomplikowane programy.
Warto dobrać narzędzie do grupy. Ma być dla Was komfortowo. Po co komplikować sobie życie. Ustal w grupie, jakie funkcjonalności potrzebujecie jako grupa i do tego ustalcie narzędzie. Zakładam, że grupa Mastermind do 4 osób nie potrzebuje rozbudowanych funkcji i w zasadzie potrzebuje się widzieć i słyszeć w dobrej jakości. tyle i aż tyle.
Moim zdaniem warto korzystać z najprostszych i najbardziej znanych narzędzi. Dzięki temu unikniecie kłopotów typu ,,u mnie nie działa”.
Z doświadczenia wiem, że często tak bywa. Dlatego weź pod uwagę, że to co dla Ciebie jest ok, dla innych już nie koniecznie. I z jakiegoś powodu nie korzystają z popularnego narzędzia.
Doświadczenie pokazuje, że warto wcześniej przetestować dane narzędzie, żeby potem nie tracić czasu na ,,łączenie się z grupą”.
Taki łatwy dostęp ma swój plus. Jeśli się zdarzy, że z jakiegoś powodu gospodarz nie będzie mógł być na spotkaniu, to mimo tego grupa może działać w tym samym miejscu. Oszczędzacie czas i nerwy, bo nie musicie na wariata szukać innego miejsca spotkania.
Link do strony. https://whereby.com/
#3 Webex Meetings
Webex Meetings – W wersji darmowej może wziąć udział 50 osób. Ale czas trwania spotkania to 40 minut. Funkcjonalności jakie tam znajdziesz, to dzielenie ekranu, przesyłanie dokumentów do uczestników, pokazywać prezentację lub film załadowany na serwer oraz używać białej tablicy. Na niej możesz pisać i rysować. Jeśli grupa się zgodzi, to po skończonym darmowym czasie, można kontynuować spotkanie u innej osoby.
Link do strony https://cart.webex.com/sign-up
#4 Messenger
Messenger – Popularne narzędzie do darmowych rozmów. Możesz tworzyć grupy i rozmawiać bez ograniczeń czasowych. Przeważnie każdy ma w telefonie, więc jest szansa na uniknięcie problemów typu: ,,u mnie nie działa”, zawiesza mi się komputer, itp. przypadki z życia wzięte.
Jakość połączenia może być gorsza, chociaż słyszę, że zdania są podzielone. Tak jak ze wszystkim, zawsze znajdą się zwolennicy i przeciwnicy. Przetestuj i wybierz optymalną opcję dla Ciebie i Twojej grupy. Można też wybrać to narzędzie jako rezerwowe. W awaryjnej sytuacji możecie się tam spotkać. Dzięki takiemu ustaleniu zyskujecie czas, bo nie musicie ustalać nowego miejsca.
Link do strony https://www.messenger.com/
#5 Skype
Skype – dosyć popularne narzędzie, łatwo wygenerować i udostępnić spotkanie. Nie musisz tworzyć konta. Dosyć popularne narzędzie, więc jest szansa, że wszystkim w grupie będzie działać bez problemów. Przeważnie jest w smartfonie, więc nawet jak masz problem z dotarciem do laptopa na czas spotkania, możesz się połączyć z grupą. Tworzysz link do spotkania Twojej grupy i już. Udostępnić możesz nawet 50 osobom. Często korzystają z niego również osoby, które niewiele mają wspólnego z komputerami i ogarniają temat.
Link do strony https://www.skype.com/pl/
#6 Whatsapp
Whatsapp – również popularne miejsce spotkań on-line. Możesz stworzyć grupę, w której będziecie się spotykać cyklicznie bez ograniczeń czasowych. Dostęp masz na telefonie i komputerze. Możesz tworzyć grupy do 256 osób jednocześnie. Dosyć popularne narzędzie i coraz więcej ludzi z niego korzysta. Można też przesyłać zdjęcia, filmy, jeśli grupa ma taką potrzebę.
Link do strony https://web.whatsapp.com/
#7 Hangouts
Hangouts – tu też możesz prowadzić bezpłatne video rozmowy z jedną osobą lub całą grupą. Płatna wersja ma więcej funkcjonalności, jednak na spotkania grupy zdecydowanie wystarcza darmowa opcja. Działa na tablecie, czy smartfonie, więc też w razie problemu z komputerem można szybko dołączyć do grupy, przenosząc się tylko na inne urządzenie. Słyszę często od ludzi, że połączenia są jakościowo lepsze, niż na messengerze, więc warto brać to pod uwagę.
Link do strony https://hangouts.google.com/
#8 Zoom
Zoom – nie polecam, odkąd wiem, że przez tą stronę może ktoś się włamać do naszego komputera. Liczne pranki spowodowały, że firmy zakazują stosowania tego programu. Jest wersja 5.0, jako odpowiedź na te trudności, ale potrzeba czasu na stwierdzenie, czy to pomogło. Decyzję zostawiam Tobie. Osoby, które lubią to narzędzie i zainwestowały w nie, to Zdecydowanie ma mnóstwo funkcjonalności. Nagrywanie, podział na grupy, zmiana gospodarza w trakcie spotkania, biała tablica, na której możesz pisać.
Jeśli nie chcesz instalować tego programu u siebie możesz to obejść wchodząc przez przeglądarkę.
Link do strony https://zoom.us/
#9 Pragli
Pragli – to narzędzie jeszcze testuję, dlatego podrzucam link. To narzędzie polecił mi jeden z członków grupy MASTERMIND na fb. Póki co prezentuje się dobrze. Darmowa rejestracja, spotkanie do 8 osób z włączoną kamerą może działać do kilku godzin. Bez kamery, jak twierdzi wsparcie, można na jednym spotkaniu zgromadzić i 15 osób.
Link do strony https://pragli.com/
#Inne miejsca w sieci
Oczywiście, jeśli masz wykupiony dostęp do narzędzi typu clickmeeting, czy getresponse, na których robisz webinary, to możesz z nich korzystać:
Aktualnie wszystkie platformy dynamicznie się zmieniają, żeby dostosować się do aktualnej sytuacji na świecie. Jest w tym niezły interes, więc myślę, że bedziemy mieli co raz większy wybór.
Moim zdaniem nie ma co komplikować i trzymać się zasady ,,im mniej tym lepiej”. Czyli, używaj najprostszych rozwiązań, bo to oznacza mniej trudności w użyciu.
Druga zasada jaką polecam to, dostosowanie narzędzia do potrzeb uczestników. Jeśli grupa nie jest bardzo techniczna, osoby nie operują angielskim, to warto dostosować do nich narzędzie, aby pomagała, a nie frustrowało.
Działaj! Samo się nie zrobi.