Co czujesz na myśl o konflikcie? Czy jeżą Ci się włosy na głowie i dostajesz gęsiej skórki na samą myśl o nim? Czy konflikt według Ciebie to coś złego? Czy potrafisz sobie z nim radzić? Czy wolisz go unikać? A może wiesz, jak sobie z nim radzić i widzisz w nim nowe możliwości? Jeśli unikasz go, jak ognia piekielnego i boisz się o to, żeby nie pojawił się na Twojej grupie MASTERMIND, to czytaj dalej. Pokażę Ci, że nie taki konflikt straszny, jak go malują i warto
#Konflikty na grupie MASTERMIND
Skoro spory są tak powszechne w życiu, to i na grupie MASTERMIND też mogą się pojawić. Dlatego moim zdaniem, warto w razie takiej sytuacji podejść do sprawy merytorycznie i nie dać się zwariować. Weź sprawy w swoje ręce, przejmij nad sporem kontrolę i zacznij nim zarządzać.
Ogromną rolę odgrywa w całej tej sytuacji Twoja postawa i stosunek do konfliktów, ale o tym napiszę dalej.
Pamiętaj, że każdy z nas widzi daną sytuację inaczej, przez pryzmat swojego doświadczenia i wiedzy. I to jest ok. Ważne, żeby się dogadać i dojść do rozwiązania.
Z mojego doświadczenia wynika, że większość ludzi woli unikać konfliktów, widzi w nim zagrożenie i w zasadzie, to nie wie, jak się w takiej sytuacji odnaleźć. Ludzie przeważnie odbierają konflikt, jako atak na swoją osobę, a w takiej sytuacji trudno o konstruktywne podejście.
W sumie to mnie nie dziwi, bo mało kto uczy się od dorosłych konstruktywnego rozwiązywania sporów, więc skąd mamy wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji.
Dziś chcę Ci pokazać, że na konflikt możesz popatrzeć z zupełnie innej strony.
Mam nadzieję, że dzięki temu zyskasz kolejną kompetencję i już nigdy nie będziesz miał gęsiej skórki na samą myśl o tym słowie. A wręcz przeciwnie, zobaczysz w sporach szansę na wszelkiego rodzaju ulepszenia, a może i innowacje.
#Co powinieneś wiedzieć o konflikcie?
Spór często nam pokazuje, że czegoś nie dopracowaliśmy, ukazuje miejsca ,,zaniedbane” i mówi jedno:
Zajmij się tym porządnie 🙂
Konfliktami często rządzą emocje, a co za tym idzie towarzyszą mu napięcia i drażliwość. Spór może eskalować, nasilać się i wciągać w niego coraz więcej osób. Przyczyny powstania nieporozumień mogą być różne, od kwestii merytorycznych, do tych dotyczących relacji międzyludzkich.
Konflikt jest dynamiczny i może się zmieniać, a im szybciej się nim zajmiesz, tym lepiej, bo nie zdąży urosnąć do gigantycznych rozmiarów.
Brzmi koszmarnie?
Pewnie tak, więc im szybciej go zobaczysz, tym lepiej, bo masz szansę go przystopować i szybko doprowadzić do konstruktywnego rozwiązania.
#Konflikt na grupie MASTERMIND – #3 ważne lekcje
Nie wiem, czy wiesz, ale nawet najlepiej skonstruowane ,,Zasady dla grupy MASTERMIND”, nie dadzą Ci gwarancji, że konflikt się nie pojawi. Dlatego też, chcę Ci pokazać, co możesz z nim zrobić, jak już się pojawi.
Oczywiście dobrze skonstruowane ,,Zasady”, nazywane też ,,Kontraktem”, pomogą Ci w sprawnym funkcjonowaniu grupy MASTERMIND, jednak nie łudź się, że dzięki temu konflikt nigdy się nie pojawi.
Moim zdaniem, powinieneś pogodzić się z tym faktem i popatrzeć na niego, łaskawym okiem. Jeśli już się pojawi, zobacz w nim nowe możliwości i szansę na nowe rozwiązania. Takie podejście bardzo ułatwia życie.
#1 lekcja – Zmień swoje nastawienie do konfliktu
Wszystko o czym tutaj piszę jest ważne, ale na nic się zda, jeśli nie będziesz mieć odpowiedniego nastawienia. Pamiętaj, że celem rozmowy, zakończenia konfliktu jest ,,wyjaśnienie oraz zgoda”, a nie ,,wygrana, czy przegrana”.
Dzięki takiej postawie, masz ogromną szansę na osiągnięcie konstruktywnego rozwiązania. Pamiętaj, że ludzie o stabilnym poczuciu własnej wartości traktują siebie i rozmówcę na równi. Nie czują potrzeby dominacji, uzyskania przewagi, ani nie czują się słabsi.
Taka zdrowa postawa oraz właściwe podejście do tematu sporów, to już połowa sukcesu. Zmień nastawienie do konfliktu. Zobacz go w nowym, pozytywnym świetle. Zobacz w nim możliwości nowych rozwiązań. Dzięki takiej postawie, zobaczysz, że konflikt pozwala Ci:
- dostrzec problem, którego nie widziałeś lub którego nie chciałeś widzieć
- wprowadzić potrzebne zmiany i udoskonalenia
- prowadzić bardziej intensywną komunikację
- poprawić sytuację na grupie MASTERMIND
To, jaki masz stosunek do konfliktów wpływa na Twoją postawę, gdy już dochodzi do konfrontacji. Jeżeli jesteś gotowy na stawienie czoła całej sytuacji, widzisz w niej szansę na wzrost produktywności i efektywności, to będziesz koncentrował się na poziomie merytorycznym sporu. Nie będziesz brał do siebie całej sytuacji.
Jeśli jednak stosunek do konfliktów masz negatywny, ciężko będzie Ci oddzielić sprawy merytoryczne od osobistych. Nawet konstruktywną i rzeczową merytorykę będziesz odbierać, jako osobisty atak.
Konflikt, którym się zajmiesz, ma duże znaczenie dla istnienia grupy MASTERMIND. Dzięki niemu, możesz na przykład, rozprowadzić nagromadzoną agresję, a w rezultacie zapobiec rozpadowi grupy.
Podsumowując, jeżeli w konfliktach widzisz nowe rozwiązania, to będziesz je szybko wyłapywał, a w dyskusji skupisz się na merytorycznych argumentach.
#2 lekcja – popracuj nad umiejętnością rozwiązywania konfliktów
Jeśli chcesz mieć łatwość w rozwiązywaniu sporów, to warto, żebyś potrafił:
- jasno i wyraźnie komunikować swoje zdanie – tak, masz do tego prawo
- zrozumieć punkt widzenia drugiej strony i popatrzeć na całą sprawę z jej perspektywy
- poszukiwać faktycznych powodów sporu
- patrzeć na konflikt, jako szansę na poprawę i ulepszenia, a może i innowację
Nad tymi wszystkimi elementami możesz popracować, nawet jeśli w tym momencie wydaje Ci się to mało realne. Jeśli czujesz, że potrzebujesz w tym mojej pomocy, to śmiało, zapraszam do kontaktu.
Koniecznie pogadaj o tym, na swojej grupie MASTERMIND, bo dzięki temu, że wszyscy uczestnicy będą mieć taką postawę, konflikty będą dla Was SZANSĄ na rozwój i doskonalenie.
Zdecydowanie dotyczy to grup, które spotykają się długo. Im dłużej się mastermindujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że spór może się pojawić. Nie mówię, że musi, ale może.
W pierwszej fazie tworzenia grupy, ludzie się ,,badają”, są dla siebie mili i często nie mówią, ani nie pokazują, co myślą. Dopiero w kolejnej fazie, zaczyna się pokaz ,,prawdziwych twarzy”. W tym momencie, hamulce często puszczają i ludzie nabierają odwagi do bycia sobą.
Ważne, żebyś miał tego świadomość, bo może się to przydarzyć i na Twojej grupie. Dotyczy to wszystkich ludzi, więc ta wiedza przyda Ci się do końca życia w różnych obszarach.
#3 lekcja – Liczy się czas. Im szybciej zajmiesz się konfliktem, tym lepiej dla wszystkich zainteresowanych
Wyobraź sobie, że na Twojej grupie MASTERMIND pojawił się konflikt. Wszyscy czekacie, aż sprawa sama się rozwiąże, i tak to trwa i trwa. W takim przypadku, możesz liczyć się z dwoma scenariuszami:
- konflikt, będzie stawał się coraz bardziej ofensywny i wyraźnie odczuwalny, tzw. konflikt gorący
- spór choć niewidoczny, będzie cichaczem rozrastał się ,,pod powierzchnią”, tzw. zimny konflikt
Jak się pewnie domyślasz, żaden z powyższych wariantów nie pomoże Ci w skutecznym rozwiązaniu spornej kwestii. W gorących konfliktach, strony chcą wyjść z całej sytuacji w roli zwycięzcy, więc mogą stosować nieuczciwe chwyty.
W drugim przypadku, uczestnicy mogą unikać bezpośredniej konfrontacji, ale w zamian za to, będą sobie wzajemnie szkodzić. Rozwiązanie nie jest proste, ponieważ strony otwarcie do konfliktu nie chcą się przyznać.
#Jak rozwiązać konflikt na grupie MASTERMIND?
Jak już masz właściwe nastawienie do sporu, popracowałeś nad elementami, o których pisałam wyżej, i zabierasz się do jego rozwiązanie szybko, to Twoja szansa na konstruktywny finał rośnie. Poniżej podaję jeszcze kilka elementów, które mogą Ci się przydać, jeśli konflikt pojawi się właśnie na Twojej grupie MASTERMIND.
#1 Krok – ujawnienie konfliktu na grupie MASTERMIND
Bardzo ważny krok, bez którego nie pójdziesz dalej, czyli ujawnienie sporu. Wszyscy uczestnicy grupy MASTERMIND muszą mieć świadomość tego, że pojawił się konflikt. Dzięki temu, możesz z pozostałymi uczestnikami ustalić co go wywołało i co było jego przyczyną.
#2 Krok – chęć do skutecznego rozwiązania konfliktu na grupie MASTERMIND
Na tym etapie, potrzebujesz pokazać wszystkim uczestnikom, jak ważna jest ich dobra wola. Jeśli wszyscy zaangażowani w konflikt, nie będą nastawieni na jego rozwikłanie, to nie ruszycie z miejsca. Spisz i pokaż na grupie, ile korzyści uzyskacie, jeśli konstruktywnie zajmiecie się zaistniałym sporem.
#3 Krok – wybierzcie sposób rozwiązania konfliktu na grupie MASTERMIND
Teraz ustal, w jaki sposób rozwiążecie spór lub jakie metody zastosujecie. Pamiętaj o tym, żeby w przyszłości ktoś nie miał wątpliwości, co do wybranych sposobów działania i uzyskanych wyników.
Uczestnicy konfliktu muszą wyciągnąć na światło dzienne powód sporu i wspólnie wypracować rozwiązanie. Możesz zaproponować użycie takich narzędzi, jak:
- wywiad
- odgrywanie ról
- dyskusja w grupie
- rozmowa
#4 Krok – ustalenie porozumienia na grupie MASTERMIND
Pamiętaj, żeby wypracowane uzgodnienia zapisać, tak aby nikt nie miał wątpliwości, na czym ,,stoicie”. Ustalenia mogą dotyczyć sfery merytorycznej i emocjonalnej. Jak nie masz uzgodnień na ,,piśmie”, to po jakimś czasie ktoś może Ci zarzucić, czy zakwestionować rozwiązanie. Mam świadomość, że piszę o tym drugi raz z rzędu, jednak chcę to mocno podkreślić.
A teraz czas na działanie, czyli wprowadzenie ustaleń w życie.
#Co przeszkadza w rozwiązaniu konfliktu na grupie MASTERMIND?
Już wiesz, co zrobić, jeśli na Twojej grupie MASTERMIND pojawi się jakiś spór. Teraz podam Ci jeszcze pięć elementów, które przeszkadzają w rozwiązaniu konfliktu. Dzięki tej wiedzy, będziesz w porę mógł je wyłapać i przejąć nad nimi kontrolę.
#5 powodów, które oddalają Cię od konstruktywnego rozwiązania sporu na grupie MASTERMIND:
- Myślenie dyhotomiczne (czyli, czarno – białe widzenie świata). Jak możesz się domyślić, osoba z takim poglądem popada często w skrajności oceniając daną sytuację. ,,Tutaj mamy dobrych, a tutaj złych” i nie ma nic pomiędzy.
- Wycofanie – polega na tym, że zaangażowani w konflikt coraz bardziej się od siebie oddalają, dążą do izolacji i nie wykazują chęci na wysłuchanie argumentów drugiej strony.
- Projekcja – w tym przypadku, jedna ze stron sporu, zaprzecza własnym błędom, słabościom i wiesz co z tym robi? Przenosi na swojego przeciwnika, z którym jest w sporze. Do tego jeszcze uważa, że jej postępowanie jest jedynie słuszną formą reagowania na ataki przeciwnika.
- Odrzucenie neutralności – osoba, która tak myśli, jest święcie przekonana o tym, że nie można zająć bezstronnego stanowiska.
- Tzw. ,,Poszerzanie pola bitwy” – w tym przypadku możesz zauważyć, że konflikt poszerza swoje zasięgi, wciąga coraz to nowsze tematy, a pierwotny powód sporu ginie z pola widzenia.
#7 sposobów na podtrzymanie konfliktu na grupie MASTERMIND
Wychodzę z założenia, że lepiej jest wiedzieć, niż nie wiedzieć, dlatego podaję Ci jeszcze jedną porcję przydatnej wiedzy. Dzięki niej, w porę wyłapiesz, te praktyki i odpowiednio zareagujesz.
Istnieje sporo nieuczciwych zagrywek, które odciągają od konstruktywnego rozwiązania konfliktu. Możesz się spotkać, z kłamstwem, wymówkami, upokarzaniem innych, poddawanie w wątpliwość cudzych kompetencji, ataki personalne, itp.
Poniżej wymieniam siedem zachowań, których warto unikać.
- Ignorowanie – jeśli dopuścisz do tego, to narażasz się na eskalację konfliktu, a to, jak już pisałam wyżej utrudnia jego rozwiązanie. Świadomie wypierany konflikt nie zniknie, a może powrócić, jak bumerang, w najmniej oczekiwanym momencie i z dużo większą siłą.
- Bagatelizowanie sporu– dzięki temu, możesz uzyskać podobny efekt do opisanego powyżej.
- Reakcja regresywna – uczestnicy konfliktu mogą zacząć zachowywać się dziecinnie. Mogą zacząć płakać, krzyczeć, wyzywać innych, itp.
- Tolerowanie – to kolejna nieadekwatna reakcja na spór, która może doprowadzić do jego eskalacji. Poznasz ją po tym, że uczestnicy starają się nadmiernie zrozumieć sytuację i zaczynają rezygnować z własnego punktu widzenia.
- Rezygnacja – zainteresowani konfliktem wycofują się i tracą chęć na konstruktywne porozumienie.
- Instrumentalne traktowanie konfliktu – spór na niektóre osoby działa jak magnes. Są ludzie, którzy widzą w tym okazję do ,,ugrania” dla siebie pewnych korzyści.
- Racjonalizacja – w tej sytuacji uczestnicy podejmują próbę racjonalnego wyjaśnienia całego konfliktu.
#Podsumowując temat konfliktów na grupie MASTERMIND
- Popracuj nad swoją postawą wobec konfliktu. Nie staraj się pokazać za wszelką cenę, że masz rację, tylko dąż do porozumienia i rozmowy. To dotyczy również pozostałych osób, jednak największy wpływ mas na swoją postawę, to jak Ty się zachowujesz. Możesz uczyć tego innych, bo dzięki temu dużo łatwiej uzyskasz porozumienie.
- Jeśli tylko zauważysz, jakiś konflikt reaguj natychmiast. Ujawnij go i uświadom całej grupie, że on jest i warto się nim zająć, dla dobra całej grupy.
- Wspólnie wybierzcie konstruktywne rozwiązanie.
- A na koniec wprowadźcie go w życie.
Mam nadzieję, że jak doczytałeś do końca ten tekst, to masz większą wiedzę w temacie konfliktów i będziesz wiedzieć, jak się zachować, jeśli się pojawi na Twojej grupie MASTERMIND. Wiedza ta jest uniwersalna, więc śmiało możesz ją zastosować w sporach, które pojawią się poza grupą, na innym obszarze.
Jeżeli podzielisz się tym na swojej grupie MASTERMIND z pozostałymi uczestnikami i każdy z Was popracuje nad swoją postawą w tym temacie, to z pewnością wszelkie spory będą dla Was szansą na przykład, na nowe rozwiązania.
Więcej informacji o grupach Mastermind znajdziesz w bezpłatnym ebooku oraz w artykule: Czym jest, a czym może stać się dla Ciebie grupa Mastermind.
A teraz przeczytaj, artykuł o tym jak ,,Otoczenie ma wpływ na Ciebie”, czyli jak bycie na przykład w grupie MASTERMIND może Ci pomóc w realizacji Twoich celów, projektów i marzeń.
Jeśli masz pytania, czy wątpliwości, to śmiało daj znać.
Masz pomysł na ciekawy temat artykułu związany z tematyką, którą poruszam? Napisz mi o czym chciałbyś przeczytać – a ja przemyślę, jak mogę uwzględnić Twój pomysł w moim planie artykułów